KYK Wifi Giriş

KYK Wi-Fi Ağından Giriş Yapma

KYK (Kredi Yurtlar Kurumu) bünyesindeki yurtlarda yaklaşık 700 bin civarında üniversite öğrencisi bulunmaktadır. Bu yurtlarda kalan öğrencilerin internete erişimlerini kolaylaştırmak adına bazı düzenlemeler yapan devlet kurumları, bu hizmete yönelik olarak KYK Wi-Fi ağlarını kullanıma sunmuş bulunuyor. Bu hizmetten yararlanmak isteyen öğrenciler, yurt idaresiyle temasa geçmeleri halinde kendilerine verilen şifre ve kullanıcı adıyla internete giriş çıkış yapabiliyor.

Diğer teknolojik uygulamalarda olduğu gibi KYK Wi-Fi kullanımında oluşan bazı sorunlar veya hatalı kullanımlar sebebiyle ortaya çıkan durumlar sebebiyle hizmetin kullanımında aksaklıklar yaşanabiliyor. KYK Wİ-Fi ağına giriş ve çıkışın nasıl yapılacağı konusunda sıkıntı yaşayanlara yönelik olarak hazırlanan bu yazımızda bu hizmetle ilgili ortaya çıkabilen muhtemel sorunlar ele alınıp çözüm önerileri sunuluyor.

KYK Wi-Fi Ağından Giriş Yapma

KYK Wi-Fi ağına giriş yapabilmek için öncelikle yapılması gereken şey, öğrencinin bağlı bulunduğu yurt idaresine başvuru yapmasıdır. Daha sonra sırasıyla,

  • İnternete giriş yapılan bilgisayar veya telefonun Wi-Fi ağına giriş yapılarak mevcut ağların görüntülenmesi. (telefondan giriş yapılacaksa, öncelikle Wi-Fi özelliğinin aktive edilmesi gerekir)
  • Öğrencinin hangi yurtta bulunduğu önemsenmeksizin tüm yurtlar KYKDIFI ağından bağlantı yapmaktadır. Bu sebeple bilgisayar veya telefonda listelenen ağlar arasından KYK WİFİ ağının seçilmelidir.
  • Bağlantıyı sağladıktan sonra otomatik olarak açılacak olan sayfada kullanıcı adı ve şifre bilgileri istenmektedir. Yurt idaresi tarafından öğrenci adına tahsis edilen şifre ve kullanıcı adının girilmesi durumunda internet bağlantısı gerçekleşir.

Diğer yazımızda sizlere KYK WiFi Nasıl Çıkış Yapılır işlemini detaylı olarak anlattık. Hemen inceleyebilirsiniz.

KYK Wi-Fi Oturum Açma

KYK Wİ-Fi bağlantısında yaşanan sorunlardan biri de, oturum açma talepleri sırasında karşılaşılan ve sisteme girişi engelleyen ‘’Kullanıcı Aktif Değil’’ uyarısıdır. Bu tür sorunların ortaya çıkış sebebi genelde aylık kullanım kotasının bitmiş olmasıdır. Kullanımın yeniden aktif hale gelebilmesi için öğrencinin yurt idaresine başvurarak sorununu iletmesi sonucunda hesap yeniden aktif hale gelmektedir. Oturum açma sorunlarından biri de KYK yurduna yeni kayıt yapıldığı dönemlerde yaşanmaktadır. Öğrenci e-Devlet üzerinden aldığı bir şifreye sahip olduğu halde oturum açamıyorsa, e-devlet başvurusunda bir hata olup olmadığını kontrol etmeli, herhangi bir hata söz konusu değilse yurt idaresine başvuru yaparak hatanın giderilmesini sağlamalıdır.

KYK Wi-Fi kullanımlarında karşılaşılan hatalardan biri de ‘’Giriş Hakkınızı Doldurdunuz’’ şeklinde ortaya çıkan sorundur. Bu sorunun ortaya çıkma sebeplerinden biri maksimum giriş hakkının dolması veya aynı anda birden çok cihazdan giriş yapılmış olma ihtimalidir. Farklı cihazlardan girilmiş ve çıkış yapılmamışsa bu hata ile karşılaşılması muhtemeldir. Kullanıcı diğer bağlantılardan da çıkış yaptığından eminse, muhtemelen bilgiler başka biri tarafından kullanılıyor olabilir. Bu gibi hallerde şifrenin yenilenmesi talebiyle yurt idaresine başvurmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir